دوشنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۷
فارسی
Englishنمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی کیش 97
نمایشگاه بین المللی دریایی کیش با حضور ۲۳۰ شرکت خصوصی ودولتی و حضور ۱۸ شرکت بین المللی از هلند، آل...
اعزام هیئت تجاری به کشورهای هلند و فرانسه
به آگاهی می رساند اتاق بازرگانی ایران و هلند با همکاری اتاق بازرگانی ایران در نظر دارد هیئتی م...

لیست نمایشگاههای هلند سال 2018
دریافت لیست نمایشگاه ...
لیست نمایشگاههای هلند سال 2017
لیست نمایشگاههای هلند سال 2017 ...
لیست نمایشگاههای هلند در سال 2016
لیست نمایشگاههای هلند در سال 2016 ...

Iran
Netherlands

 
جشن‌هاي ملي و مذهبي هلند

كشور پادشاهي هلند در نيمكره شمالي و نيمكره شرقي، در غرب قاره اروپا واقع شده است. اين سرزمين كه در زمره كشورهاي اروپايي شمالي به شمار مي‌آيد از شمال و مغرب به درياي شمال، از جنوب به كشور پادشاهي بلژيك و از مشرق به آلمان محدود است.
هلند با وسعت 41 هزار و 864 كيلومتر مربع، قدري از بلژك بزرگتر اما نزديك به يك نهم آلمان است. اين كشور كم‌ارتفاع‌ترين كشور اروپاي غربي است به طوري كه بيشتر از 60% آن پايين‌تر از سطح دريا قرار دارد.
«ندرلاندز» نام رسمي اين كشور است كه به معني سرزمين يا سرزمينهاي پست مي‌باشد. جمعيت هلند بنا بر آخرين آمار 4/15 ميليون نفر برآورده شده است.
روز يادبود و روز آزادي
هلنديها در بزرگداشت جنگ جهاني دوم روش خاص خود را دارند و آزادي كشور را پس از 5 سال اشغال جشن مي‌گيرند. بر خلاف اكثر كشورها هلند دو روز براي اين مسأله اختصاص مي‌دهد. اول روز «يادبود رسمي» و دوم روز «شادي عمومي با جوانان» است.
در چهارم و پنجم ماه مي، هلنديها براي تهيه پناهگاه براي تمامي شهروندان متعهد مي‌شوند .
جنگ جهاني دوم اثرات غير قابل باوري را در هلند ـ كه در سالهاي 1914 تا 1918 به عنوان عضو بي‌طرف جنگ بود ـ‌ به جا گذاشت. اگر چه ياد و خاطره جنگ جهاني دوم به تدريج كم رنگ مي‌شود اما هنوز در تاريخ آنها اين مسئله نقطه عطفي به شمار مي‌آيد.
روز آزادي (5 مي)
آلمان، هلند را در دهم مي 1940 به اشغال خود درآورد. از كساني كه در اين جنگ حضور داشتند عده محدودي زنده مانده‌اند. تا سال 2000 اين عده بيش از 20% را شامل نمي‌شدند.
اين سال براي نيروهاي متفق، سالي است كه تقريباً تمامي قلمرو پادشاهي هلند( از سپتامبر 1914 تا 15آگوست 1945) آزاد شده است. از اين‌رو بخشهاي مختلف
كشور در زمانهاي متفاوتي از سال، آزادي را جشن‌مي‌گيرند.
اما در چهارم و پنجم مي، كل كشور در روز يادبود، به جشن‌ و پايكوبي مي‌پردازند.
با نزديك شدن به مراسم روز يادبود(4مي) فستيوالهاي روز آزادي، شروع مي‌شود.
سربازان قديمي جنگ در Wageningen جائي كه مدارك تاريخي قرار دارد، جمع مي‌شوند و با اجراي رژه در شهر، جشن سالانه‌ آزادي را برگزار مي‌كنند.
پنجم مي تعطيلي رسمي اعلام شده است. اين روز،روز يادبود و روز جشن و لذت و خوشي است. تنها تعطيل رسمي ديگر در هلند روز تولد ملكه است كه اين روز را در 30 آوريل جشن مي‌گيرند.
در تمام كشور ويژه برنامه‌هاي روز آزادي، برنامه‌ريزي و اجرا مي‌شود. دو روز مخصوص در سرتاسر كشور هرساله در بخشهاي مختلف جشن گرفته مي‌شود و از جمله اين برنامه‌ها اجراي كنسرت در فضاي باز است. جشنها بطور سنتي در رودخانه Amstel در آمستردام باحضور ملكه و اعضاي حكومت برگزار و مراسم بطور زنده از تلويزيون پخش مي‌شود.
رسمي بي‌مانند
تقريباً هر كسي در هلند اهميت و ويژگي حوادث روز «قربانيان جنگ جهاني دوم» و روز «جشن آزادي و دموكراسي» را مي‌داند. اين روزها فرصتي دوباره براي واكنش نشان دادن به ارزشها و عقايد آزادي، دموكراسي و حقوق بشر است. در هلند از روز چهارم ماه مي به عنوان روز خاطره و تفكر ياد مي‌شود و روز پنجم مي را نيز به عنوان جشن‌ آزادي در نظر مي‌گيرند.
مراسم ملي
اين مراسم در آمستردام با قراردادن حلقه‌هاي گل در پاي اثر ملي جنگ برگزار مي‌شود. مراسم با حضور ملكه و اعضاي پارلمان و بيش از يكصد نفر از سازمانها و گروههاي مختلف جامعه كه به نوعي تحت تأثير جنگ بوده‌اند، برگزار مي‌شود.
پس از دو دقيقه سكوت، حلقه‌هاي گل در ميدان «دام» در پاي اثر ملي قرار مي‌گيرند. مراسم به طور زنده از تلويزيون پخش مي‌شود و ميليونها نفر در سر تا سر كشور به طور رسمي در آن شركت مي‌كنند.
روز يادبود (4 مي)
از پايان جنگ جهاني دوم، هلنديها روز چهارم مي را به عنوان روز افتخار به قربانيان جنگ ياد مي‌كنند. در ساعت 8 شب چهارم مي شهرهاي كشور هلند، ياد و خاطره نيروهاي ارتش ـ كه زندگيشان را در جنگ جهاني دوم از دست داده‌اند ـ را پاس مي‌دارند.
بر خلاف بسياري از كشورها، شهروندان هلندي، اين فرصتها را با رژه نظامي نشان نمي‌دهند. بلكه مردم در شهرهاي تمام كشور جمع مي‌شوند و ياد و خاطره جنگ را پاس مي‌دارند. در اين ساعت(8 شب) همه كشور شاهد سكوت 2 دقيقه‌اي خواهد بود. تمام اين حوادث به طور زنده از راديو و تلويزيون پخش مي‌شود.
روز «يادبود» احترامي است به همه قربانيان هلندي؛ افتخار به قربانيان و اعضاي نيروهاي ارتش كه در جنگ جهاني دوم از بين رفته‌اند و براي همه ملت هلند كه در جنگهاي ديگر زندگيشان را از دست داده‌اند.
سه اثر ملي براي قربانياني كه در اروپا بين سالهاي 1940 تا 1945 از بين رفته‌اند، قرار داده شده است. يكي براي گروه مقاومت، ديگري براي قربانيان و سومي به خاطر تلفات و زخميهاي كشور.
ضمناً اثري مجزا براي كساني كه در آسيا كشته شده‌اند قرار دارد و براي دريانوردان و خدمه‌ و كاركنان نيروي دريائي كه به خاطر اداي وظيفه، جانشان را از دست داده‌اند نيز يادبودي در نظر گرفته شده است.
كميته ملي چهارم و پنجم مي
دولت هلند هيئتي متشكل از 4 وزير براي چهارم و پنجم مي اختصاص داده است. كميته مذكور، مسئول سازمان‌دهي روز يادبود و اثر ملي اين روز و مراسم قراردادن حلقه‌هاي گل و مراسم افتتاحيه و اختتاميه روز آزادي است.
همچنين همزمان با آن هماهنگي فستيوال آزادي و طرحهاي ديگري نيز هست كه تشويق شركت مردم را نيز مي‌طلبد.
يكي از طرحها توزيع و پخش كتاب 11 ساله جنگ و آزادي هلند است. همچنين رقابت شعر سالانه براي دانش‌آموزان دبيرستاني درنظر گرفته مي‌شود كه برنده مسابقه، شعر خود را در مراسم اعطاي تاج گل در ميدان دام (Dam) مي‌خواند.
طرحهاي مشابه نيز در سرتاسر كشور با موضوعات جنگ و صلح برگزار مي‌گردد. كميته، مسئول فعاليت در جهت حصول اطمينان برنامه‌ها در راستاي اهداف چهارم و پنجم ماه مي است.
نگاه به آينده
نسل آينده حتماً نگرشي متفاوت به جنگ جهاني دوم و مراسم آزادي و يادبود دارند. مردمي كه در بطن جنگ، زندگي مي‌كردند خاطرات شخصي حاصل از تجربه را داراهستند. بنابراين نسلهاي آتي فقط از طريق كتابهاي تاريخي و مدارك ديگر مي‌توانند پي به عمق اين مسائل ببرند.
حوادث طوري سازمان‌دهي مي‌شود كه يادآور جنگ براي نسل امروز و گذشته باشد. در پي گذشت سالها، روز آزادي در سرتاسر كشور روز پاسخ و عكس‌العمل نسبت به آزادي و دموكراسي بويژه آزادي كشور از تجاوز قريب نيم قرن گذشته است.
آنها بخاطر لذت آزادي اين روز را جشن مي‌گيرند. برخلاف ساير كشورها هلنديها، از دوره تيره تاريخ، روح و تفكر را به حال و آينده منتقل مي‌كنند. بخاطر همين است كه اين دو روز اينقدر مهم هستند.
 
 تغییر مکان موقت
اتاق بازرگانی ایران و هلند
آدرس: تهران،میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی،نرسیده به استادیوم شهید شیرودی، کوچه افشار، پلاک 8 طبقه چهارم
شماره تلفن و فاکس: 88381349
پست الکترونیک: Info@inbc.ir


"هشدار اتاق بازرگانی ایران و هلند در خصوص سوء استفاده از نام این اتاق"
بارها مشاهده گردیده كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان سوء استفاده از عنوان "اتاق بازرگانی ایران و هلند"، اقداماتي انجام داده اند كه لزوماً مورد تأييد این اتاق نيست.
برهمين اساس، شايسته است در مورد صحت و اصالت فراخوان‌هاي مختلفي كه درباره اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن که تحت نام "اتاق بازرگانی ایران و هلند" و يا با ادعاي همكاري این اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام به عمل آید. لازم به یادآوری است سوء استفاده از نام "اتاق بازرگانی ایران و هلند" قابل پيگيري حقوقي بوده و استفاده از این حق برای اتاق محفوظ می باشد.تبلیغات
 فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
تماس با ما - عضویت آنلاین

کلیه حقوق وب سایت، برای اتاق بازرگانی ایران و هلند محفوظ می باشد. استفاده از مطالب وب سایت، پیگرد قانونی دارد
طراح: روزبهان یوسفی